Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου: Οι Νικητές των Βραβείων ΙΡΙΣ 2019!

Χθες, Τρίτη 23 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε η 10η επετειακή Τελετή Απονομής των Βραβείων Ίρις.

Αθήνα, Τετάρτη 24 Απριλίου 2019 - Την έναρξη σήμανε ο Τάσος Μπουλμέτης, καλωσορίζοντας το κοινό, όπως ακριβώς έκανε στην πρώτη τελετή της Ακαδημίας, το 2010.
Αμέσως μετά, ο Βασίλης Κατσούφης, μας επανέφερε στο παρόν, κάνοντας μια πολύ σύντομη αναδρομή στην δεκαετία που πέρασε. Μίλησε για τις δράσεις της Ακαδημίας, για όσα έχει πετύχει κι όσα έχει χάσει ο κινηματογραφικός χώρος κατά τη διάρκεια της κρίσης κι ευχήθηκε να υπάρξει επιτέλους μια εννιαία κινηματογραφική πολιτική, για το μέλλον.
Στη συνέχεια ευχαρίστησε τους συντελεστές της βραδιάς και φυσικά τους χορηγούς και υποστηρικτές της Ακαδημίας: Τη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση για την ζεστή φιλοξενία και την υποστήριξη, τη Nespresso, Μέγα Χορηγό των Βραβείων Ίρις και τους The Newtons Laboratory, Digi8, Top Cut Modiano, Central Athens Film Productions, Fischer και τον Alpha, χορηγό επικοινωνίας των Βραβείων, από το web tv του οποίου, προβλήθηκε ζωντανά η τελετή.

Οι οικοδεσπότες της Τελετής Απονομής, Μπέσυ Μάλφα και Γεράσιμος Σκιαδαρέσης

Οι οικοδεσπότες της Τελετής Απονομής, Μπέσυ Μάλφα και Γεράσιμος Σκιαδαρέσης, ανέλαβαν δράση, παρουσιάζοντας με χιούμορ, ζεστασιά και ρυθμό, ένα ένα τα βραβεία και τους σημαντικούς απονεμητές που τίμησαν την Ακαδημία με την συμμετοχή τους, ενώ οι The Swinging Cats τους συνόδευαν μουσικά ως το τέλος.

O Πρόεδρος της ΕΑΚ, Βασίλης Κατσούφης

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, επέλεξε φέτος να τιμήσει το μέλλον του Ελληνικού Σινεμά, στο πρόσωπο δέκα νέων συναδέλφων που σπουδάζουν ακόμα στις σχολές κινηματογράφου. «Ονειρεύομαι παρέες φίλων που μαζί θα κάνουμε ταινίες», «το σινεμά είναι μια Τέχνη που απαιτεί πάθος», «ελπίζω να μπορέσουμε όλοι να γίνουμε οι κινηματογραφιστές που θέλουμε», ήταν μερικά από τα λόγια των δέκα νεαρών, ενώ ο Πρόεδρος της ΕΑΚ τους ευχήθηκε κουράγιο, δύναμη και πολλές επιτυχίες.

Η 10η Τελετή Απονομής των Βραβείων Ίρις, χαρακτηρίστηκε από τη σύνδεση του παρελθόντος με το παρόν και το μέλλον. Από τον ηθοποιό Γιάννη Βογιατζή, ως τον σκηνοθέτη Αργύρη Παπαδημητρόπουλο και την 10χρονη Φοίβη Στάνκογλου που έκλεισε τη βραδιά σβήνοντας το κεράκι στην τούρτα της Ακαδημίας, η ιστορία του Ελληνικού σινεμά συνεχίζει να γράφεται και το βιβλίο της έχει ακόμα πολλές σελίδες που θα γεμίσουν με τίτλους ταινιών και ιστορίες μπροστά και πίσω από τις κάμερες.



Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, ευχαριστεί θερμά όλους τους συντελεστές που εργάστηκαν για την Απονομή των 10ων Βραβείων Ίρις: Νίκος Καραπαναγιώτης (Σκηνοθεσία, κείμενα), Γιώργος Μακρής, Μάρα Ανεμογιάννη (κείμενα), Δάφνη Καλογιάννη (Σκηνογραφία), Γιώργος Φρέντζος (Φωτισμοί), Talc Studio Design (Γραφικά), Νίκος Πάστρας (Video), Ελένη Μπλέτσα (Ενδυματολόγος).

Απολαύστε περισσότερες από 30 φωτογραφίες της Τελετής Απονομής των Βραβείων στη Συλλογή Φωτογραφιών (Image Gallery) που θα βρείτε παρακάτω σε αυτήν την ηλεκτρονική σελίδα μας, αλλά και στην Πρώτη Σελίδα της Τεχνολογικής Πύλης μας!

Ακολουθούν οι Νικητές (με Κόκκινο Χρώμα) μαζί με τις υποψηφιότητες των Βραβείων ΙΡΙΣ 2019:

Βραβείο Ειδικών Εφφέ

(Απονεμήτρια: Λήδα Τσενέ – Comicdom Con)

Για την ταινία 1968: Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος
Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Αφοί Αλαχούζοι, Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA
Για την ταινία Holy Boom: Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA


Βραβείο Μακιγιάζ

(Απονεμητές: Ρένος Χαραλαμπίδης – σκηνοθέτης, Χρήστος Καραμάνης – δ/ντης φωτογραφίας, Θέμης Πάνου - ηθοποιός)

Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Εύη Ζαφειροπούλου, Sanja Zecevic Markovic
Για την ταινία Η Δουλειά της: Κυριακή Μελίδου
Για την ταινία Οίκτος: Εύη Ζαφειροπούλου


Βραβείο Ήχου

(Απονεμητής: Παναγιώτης Στέφος – Λύραυλος)

Για την ταινία 1968: Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης
Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Γιάννης Σκανδάμης
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Philippe Henry
Για την ταινία Οίκτος: Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης


Βραβείο Ενδυματολογίας

(Απονεμήτρια: Γιούλα Ζωιοπούλου – σκηνογράφος, ενδυματολόγος)

Για την ταινία 1968: Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα
Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κάτια Γκουλιώνη, Ieva Kupcane, Ilze Kasa, Ilze Negribe
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Τριάδα Παπαδάκη


Βραβείο Σκηνογραφίας

(Απονεμήτρια: Λιακάδα – Εικαστική Καλλιτέχνις)

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Laura Dislere
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Αντώνης Δαγκλίδης
Για την ταινία The Waiter: Κώστας Παππάς


Βραβείο Μοντάζ

(Απονεμητής: Αντώνης Αυγερόπουλος – Γεν. Δ/ντης Nespresso Ελλάς)

Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Γιαννακόπουλος
Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Χαλκιαδάκης
Για την ταινία Obscuro Barroco: Γιώργος Λαμπρινός
Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Μαυροψαρίδης, Ιωάννα Πογιαντζή


Βραβείο Φωτογραφίας

(Απονεμητής: Άλκης Κωνσταντινίδης – Reuters)

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Simon Beaufils
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Ηλίας Κωνσταντακόπουλος, Ηλίας Αδάμης
Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Καρβέλας


Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

(Απονεμητής: Σπύρος Σακκάς – Βαρύτονος)

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: COTI K (Κυριάκος Κωνσταντίνου)
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Δεληγιάννης
Για την ταινία The Waiter: COTI K


Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

(Απονεμήτρια: Νικολέττα Μήτσου – Πυροσβέστρια)

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Indra Burkovska
Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Φιλίνη
Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Θέμις Μπαζάκα


Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

(Απονεμητής: Γιάννης Γκαλιούρης – Οδηγός ΕΚΑΒ)

Για την ταινία Οίκτος: Μάκης Παπαδημητρίου
Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Fatih Al (Φάτι Αλ)
Για την ταινία The Waiter: Γιάννης Στάνκογλου


Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

(Απονεμήτρια: Δέσποινα Τσούμα – Διοτίμα)

Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θεοδώρα Τζήμου
Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου
Για την ταινία Παύση: Στέλα Φυρογένη


Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

(Απονεμητής: Γιάννης Βογιατζής – Ηθοποιός)

Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Δρακόπουλος
Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Αδάμ Βουσδούκος
Για την ταινία The Waiter: Άρης Σερβετάλης


Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

(Απονεμητής: Αλέξης Αλεξανδρόπουλος – ΚΕΘΕΑ Στροφή)

Για την ταινία Θραύσματα: Μαριάννα Οικονόμου
Για την ταινία Τέταρτος τοίχος: Δημήτρης Γκότσης
Για την ταινία Melan*cholia: Αριάδνη Κουτσαύτη


Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

(Απονεμητής: Βασίλης Κοσμόπουλος – Γεν. Δ/ντης Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου)

Για την ταινία Άβανος: Παναγιώτης Χαραμής
Για την ταινία Βουρβουρού: Καρίνα Λογοθέτη
Για την ταινία Έκτορας Μάλο - Η τελευταία μέρα της χρονιάς: Ζακλίν Λέντζου
Για την ταινία Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν: Βασίλης Κεκάτος
Για την ταινία Λεωφόρος Πατησίων: Θανάσης Νεοφώτιστος


Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

(Απονεμητής: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος – Σκηνοθέτης)

Για την ταινία Η Δουλειά της: Νίκος Labot
Για την ταινία Παύση: Τώνια Μισιαλή
Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης,
Για την ταινία Holy Boom: Μαρία Λάφη


Βραβείο Σεναρίου

(Απονεμήτρια: Άλκη Ζέη – Συγγραφέας)

Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής, Σπύρος Κρίμπαλης
Για την ταινία Η Δουλειά της: Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot
Για την ταινία Οίκτος: Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης
Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης


Βραβείο Σκηνοθεσίας

(Απονεμητής:  Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος – Καλλ/κος Δ/ντης Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου)

Για την ταινία 1968: Τάσος Μπουλμέτης
Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής
Για την ταινία Οίκτος: Μπάμπης Μακρίδης


Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

(Απονεμητής: Νίκος Χαραλαμπίδης – Greenpeace)

Για την ταινία Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Πάνος Δεληγιάννης, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender
Για την ταινία Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη
Για την ταινία Obscuro Barroco: Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Ευαγγελία Κρανιώτη


Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

(Απονεμήτρια: Φοίβη Στάνκογλου)

Για την ταινία 1968: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης
Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Άγγελος Φραντζής
Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Guillaum De Seille
Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Δρανδάκη, Julie Paratian
Για την ταινία Οίκτος: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος
Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος.

(Οι τίτλοι των ταινιών τίθενται αυστηρά κατ’ αλφαβητική σειρά)*

Παρατηρήσεις: Δελτίο Τύπου - Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου - 24 Απριλίου 2019

Στην ίδια κατηγορία